15.Λέων 12 4-47 0
16.Πιτυός 12 1-71 0

Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2010

Β' ΤΟΠΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Η Ένωση κατάφερε να κερδίσει (μετά απο 5 αγωνιστικές) την ΠΑΧ στο Σταδιο Χίου με 0-2. Η ΠΑΧ ήταν καλή αλλα δεν κατάφερε να ικανοποιήσει.Ωστόσο είχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες με καλύτερη αυτή του Σελάλα να σημαδεύει το δοκάρι στο 75'.

Η Δόξα στάθηκε δυνατά απέναντι στην ΑΕ Χίου/Βροντάδου αποσπόντας τον βαθμό της ισοπαλίας.Αν και προηγήθηκε στο 70' με τον Σίμο , ο Καλαμπόκας ήταν αυτός που ισοφάρησε για την ΑΕ Χ/Β,η οποια κέρδισε πέναλτι στο 86' με τον τσαγκάτο να αστοχεί.Τελικό σκορ 1-1.

Ήφαιστος -Απόλλων/Άρης 3-0 (α.α)

ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Α'ΤΟΠΙΚΟΥ

Ο Όμηρος πέτυχε το γρήγορο γκολ αλλα η Καλαμώτη ήταν αυτή που πήρε τους 3 βαθμους της νίκης. Ο αγώνας έληξε 1-2.
Σκόρερ:  Όμηρος: Πελαντής  , Καλαμωτή : Λιτσάκης(2)

Στην Καλλιμασια διεξήχθει την Κυριακή ένα πολύ μέτριο παιχνίδι μεταξύ της Αναγέννησης και του Ηρακλή.Το γκολ της νίκης για τον Ηρακλή πέτυχε ο Λαζισβίλι στο 24'.Τελικό σκορ 0-1.

Ελάτα - Πυτιος 3-0 (α.α)

ΚΟΦΙΝΑΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (4-3)

Οι γηπεδούχοι προερχόμενοι απο μια σημαντική νίκη επι της Αναγεννησης απέσπασαν μια πολύ σημαντική νίκη,όχι μόνο βαθμολογική αλλα και ψυχολογικλη.Στο 6' ο Ζαννίκος εκμεταλεύτηκε τα κενά της άμυνας του Ατρομήτου.Ο ίδιος ξαναχτύπησε πάλι στο 24'.Οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν την λήξη του ημιχρόμου ανέκαψαν και μείωσαν με τον Μίζερο στο 44'.Έχοντας σε κέφια τον Ζανίκο , ο οποίος πετυχε χατ-τρικ, ο Κοφινάς τριπλασιασε τα τέρματα του στο 63'.Στο 69' και πάλι ο Μίζερος σκόραρε μειώνοντας σε (3-2).Στο 72' ο Βέκκιος με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.Η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο παίχτης του Κοφινά (Αλεξίου) δεν στοίχησε καθώς σε ήρωα αναδείχθηκε ο Σταματελόπουλος με αψογο σουτ στο 84' δινοντας στον Κοφινά τους 3 βαθμούς.

ΑΤΛΑΣ - ΔΑΦΝΗ (3-3)

Άδικη η ισοπαλία για τον Άτλα όπως διαμορφώθηκε το παιχνίδι.Ο Άτλας ήταν καλύτερος στο 1ο ημίχρονο με τον Κλουμάση να ανοίγει το σκορ στο 15'.Η επανάληψη όμως έκρυβε πολλες εκπλήξεις.Ο Ζαμπετάκης ισοφάρησε στο 61'.Μετά απο 2 λεπτα ο Τσέμι εδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Άτλα αλλά ο Παπαλάνης ισοφάρησε εκ νέου για τη Δάφνη.Σε ήρωα του αγώνα πήγε να αναδειχθεί ο Σίμος ο οποίος με σουτ στο 90'+2' έβαλε το Νεχώρι και πάλι μπροστά.Οι χαρές όμως δεν κράτησαν για πολύ αφού στο 90'+8' ο Νίκος Ζαμπετάκης με ατομική προσπάθεια σκοραρε για 2η φορά δινοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.Οι γηπεδούχοι ωστώσω διαμαρτύρονται για την διατησία , η ο οποία έδωσε αρχικα 4 λεπτα για καθυστερήσεις αλλα όπως φανηκε κράτησε 8.
Ο Άτλας εξέδωσε σχετίκη ανακοίνωση για την κακή διαιτησία του αγώνα.

Η διοίκηση του Α.Ο. ΑΤΛΑ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ θέλει να συγχαρεί και τους 27 ποδοσφαιριστές που αγωνίσθηκαν στο σημερινό αγώνα ΑΤΛΑΣ - ΔΑΦΝΗ, τόσο για το θέαμα που πρόσφεραν στους θεατές όσο και για την προσπάθεια τους και για την άψογη συμπεριφορά που είχαν ΟΛΟΙ στα 99 λεπτά του αγώνα.
Δυστυχώς όμως όλοι φεύγοντας από το γήπεδο δεν θα θυμούνται αυτούς σαν πρωταγωνιστές του αγώνα αλλά αυτούς, που χρόνια τώρα θέλουν να έχουν το ρόλο του πρωταγωνιστή, εντός και εκτός γηπέδων, στο Χιώτικο ποδόσφαιρο.

Για το Δ.Σ. του Α.Ο. Ατλα Νεοχωρίου
Νίκος Κλαδιάς

ΛΕΩΝ-ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ

Στο Φαφάλειο Στάδιο κατάφερε η Μικρα να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς με σκορ 1-5.Αυτή η νίκη την έφερε στη 2η θέση της Βαθμολογίας με 25 βαθμούς.Στο 1ο ημίχρονο η γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα.Παρ'ότι δέχτηκαν πρώτοι γκολ αντέδρασαν και κατάφεραν να πετύχουν το γκολ τησ ισοφάρησης με τον Μιναδάκη.Μετα απο λίγα λεπτά είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στον αγώνα χάνοντας τετ α τετ με τον ιδιο παίχτη.Αυτό προκάλεσε ένταση και ανησυχία στον πάγκο της Μικρας.Το σκορ ημιχρόνου ήταν 2-1. Η Μικρα πάτησε γκάζι στο 2ο ημίχρονο και σκόραρε ακομα 3 φορες διαμορφώνοντας το τελικό 1-5. Οι σκόρερ για την Μίκρα ήταν Φαφαλιός,Μουλάκης(2),Σίμος,Τσαφαράς.

ΚΑΡΥΕΣ - ΠΥΡΓΟΣ

Μια πολύ δύσκολη αλλα και σημαντική για τη συνέχεια του πρωτθλήματος νίκη πέτυχε ο Πύργος κερδίζοντας με 0-1 τον ΠΑΟ Καρυών.Ο Χρήστος Δάνδουλας ήταν αυτός που ξεκλείδωσε τα καρέ των αντιπάλων πετυχαίνοντας γκολ στο 87' έπειτα απο τη σέντρα του Λεωνίδα Γιασεμή.Η Καρυές προσπάθησαν με την επίτευξη του τέρματος να ανακάμψουν αλλα δυστυχώς στάθηκαν άτυχοι διοτι η μπάλα βρήκε δυο φορές στο δοκάρι στο 89' και 90'.

Σημαντική νίκη του ΒΟΥΡΕΙΟΥ ΧΙΟΥ

Στο ΜΕΤΣ του Παγκρατίου διεξήχθει ο αγώνας του Βουρείου Χίου με την ομώνυμη τοπική ομάδα για τον αγώνα της 2ης Αγωνιστικής.Τελικά κατάφερε η ομάδα της Χίου να επικρατήσει με 38-39 παίρνοντας ενα σημαντικό διπλό.Αυτή ήταν και η 1η της νίκη για φέτος.Αυτή η χαρά όμως επισκιάστηκε απο μια εξάρθρωση ώμου της Γεωργίας Βόλλας στο 3o μέρος του αγώνα.

Ισοπαλία ΝΟΧ - ΠΑΟ

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΝΟΧ με τον Παναθηναϊκο στο Ιωνικό κολυμβητήριο Χίου για το ματς της 3ης Αγωνιστικής με σκορ 6-6.Στο 1ο 8λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-1. Τα επομενα δυο 8λεπτα άνηκαν στον ΠΑΟ.Τελικά το γκολ της ισοφάρησης πέτυχε ο ΝΟΧ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες ων παιχτών του ΠΑΟ.

Με αυτή την ισοπαλία παρέμειναν στη δεύτερη θέση σε διπλή ισοβαθμία ΝΟΧ  και ΠΑΟ μόλις 2 βαθμούς πίσω απο τον Ολυμπιακό που προηγέιται με 9.Τα γκολ για την ομάδα του Μ.Μικέδη πέτυχαν : Σάντα(2),Κότεριλ(2),Χατζηδάκης(1),Φουντούλης(1)

ΚΟΦΙΝΑΣ VS ΕΦΗΒΟΣ

Δύσκολη νίκη επι του Εφήβου πέτυχε ο Κοφινάς με  60-49 στο νέο κλειστό των Καμποχώρων για το παιχνίδι της 5ης Αγωνιστικής.Το παιχνίδι ήταν ντέρμι σε όλη την διάρκειά του. Στο 4ο δεκάλεπτο , όπου και κρήθηκε το παιχνίδι, υπήρξε πολύ μεγάλη ένταση στον αγώνα με αποτέλεσμα να δωθούν τεχνικές ποινές.

Νίκη για τους ΊΩΝΕΣ επι του ΟΜΗΡΟΥ

Δύσκολη νίκη επι του Ομήρου πέτυχαν σήμερα οι Ίωνες στο Κλειστο της Χίου. Οι Ίωνες που είχαν σε καλή μέρα τον Λεγάτο και Κουιμτζή κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 9 πόντων (42-33) πριν την λήξη του 1ου ημιχρόνου.Ο Όμηρος όμως με τον Χατζηλάμπρου πάτησε γκάζι στο 2ο ημλιχρονο και κατάφερε να μειωσει την διαφορά στον 1 πόντο (65-64) 4 λεπτά πριν απο την λήξη του αγώνα. Οι Ίωνες έσφηξαν την άμυνα τους καταφεραν τελικα να κερδίσουν με το τελικό αποτέλεσμα 77-68.